A 6 hektáros park a község belterületén, a főút mentén helyezkedik el. Jelenleg az egészségügyi gyermekotthonhoz tartozik, így korlátozottan látogatható. A terület központjában áll a Péchy-Zichy kastély. A barokk kastélyt Péchy Gábor 1768-ban építtette. A századfordulón házasság révén került a kastélya Zichy-család tulajdonába. A megye harmadik legnagyobb kastélyépületének alaprajza U alakú, egyemeletes és alápincézett. Az emeletes főépületre merőlegesen szintén U alakú egyszintes melléképületeket alakítottak ki. Az épületek nagy, szépen karbantartott, nyírott növényzetű díszudvart vesznek körül. A parkot az 1700-as évek második felétől az egykori öreg erdőből a Péchy-család alakította ki. A park különleges mikroklímáját a rajta átvezető Tekeres-patak és az általa táplált tó határozta meg kezdettől fogva. Az őshonos fákon kivül (hársak, juharok, tölgyek, berkenyék) egzóták (vadgesztenye, japánakác, tiszafa, vörös-fenyő, fekete dió stb.) díszítik.
A cserje- és gyepszint is sok érdekes fajt őriz az egykori természetes flórából, de a telepítettekből is (mahónia, tatárlonc, gyöngyveszsző, boróka, kökörcsin, kövirózsák, őszi kikerics stb.). Az idős fák és gazdag cserjeszint fajgazdag madárvilágot tart el, elsősorban odúlakókat: kerti rozsdafarkú, rövidkarmú fakusz, örvös és szürke légykapó, cinegefajok, fakopáncsok stb. Ezentúl jellemző fészkelők a fekete- és énekesrigó, barázdabillegető, meggyvágó stb. Jó néhány erdei fülesbagoly is telel a parkban. A tó gazdagon benépesített alsórendű állatokkal, de él benne folyami rák, több halfaj, vízibékák, pettyes gőte, vízisikló és néhány pár tőkésréce. Csak engedéllyel látogathatóterület.
A 6 hektáros védett kastélykert az angol és francia parképítészet stílusjegyeit hordozza, melyet az 1700-as évek második felétől a Péchy-család alakított ki. Növényei mellett állatvilága is értékes. A park különleges mikroklímáját kezdettől fogva a rajta átvezető Tekerjes-patak és az általa táplált tó határozta meg. Sok idős, nagyméretű fát találhatunk itt. Fontosabb fái az őshonos hárs, juhar, tölgy, berkenye, és a betelepített vörös- és feketefenyő, tiszafa, vadgesztenye, fekete dió, és japánakác. A cserje- és gyepszint is tartalmaz értékes fajokat: mahónia, tatárlonc, gyöngyvessző, boróka, kökörcsin, kövirózsa, őszi kikerics, stb. Az idős fák és a park dús cserjéi fajgazdag madárvilágot tartanak el. Elsősorban az odúlakók: kerti rozsdafarkú, rövidkarmú fakusz, örvös és szürke légykapó, cinegefajok, fakopáncsok élnek itt, de jellemző fészkelő a fekete- és énekesrigó, a barázdabillegető, a meggyvágó is. A park az erdei fülesbaglyok telelőhelye. A tóban több halfaj mellett él a folyami rák, a pettyes gőte, a vízisikló, a tőkés réce, és gazdag a gerinctelen állatvilága is.
A település további nevezetessége még az 1786-ban barokk stílusban épült volt Péchy-Zichy kastély. A kastélyt Péchy Gábor építtette, miután a várat és a hozzá tartozó uradalmat megvásárolta a lőcsei jezsuitáktól 1753-ban. A következő tulajdonos a Zichy család, aki házasság révén szerzi meg a birtokot a századfordulón. U alakú, több mint 2500 négyzetméter alapterületű kastélya a megyében a harmadik legnagyobb kastélyépület. A kastély egyemeletes, alápincézett főépületéhez átellenesen szintén U alaprajzú, földszintes melléképületek kapcsolódnak, egy nagyméretű zárt díszudvart közrezárva. A melléképületek két sarkán egy-egy zsindelyfedésű, négyzetes alaprajzú, manzárdtetős saroktorony áll. Az egyes udvarok között kocsiáthajtók biztosítják az összeköttetést. Növényi ritkaságokat, telepített és természetes ősfákat is tartalmazó nagyméretű kastélykertje szintén védettséget élvez. A kastély ma egészségügyi gyermekotthon, kizárólag engedéllyel látogatható.
http://www.kastelyutak.hu |